Kredyty hipoteczne


Kredyt to wygodne narzędzie finansowe, jeśli wiesz, jak z niego właściwie korzystać. Pożyczanie pieniędzy wymaga jednak odpowiedzialności, dyscypliny i właściwego podejścia do wyboru kredytu. Wyjaśniamy, jak uniknąć zrujnowanej historii kredytowej i bólu głowy na przykładzie sześciu typowych kredytobiorców. Zanim weźmiesz pożyczkę, zastanów się, jak bardzo potrzebujesz tych pieniędzy, czy możesz się bez nich obejść i jak je spłacisz. Weź pod uwagę nie tylko swoje wynagrodzenie czy emeryturę, ale także ewentualne trudne okoliczności. Zwolnienie z pracy, choroba lub kryzys mogą zakłócić nawet najbardziej misterny plan.

Porównaj warunki i koszty

Bliskość oddziału czy krzykliwy szyld nie są najlepszym kryterium wyboru banku. Rynek jest pełen ofert, więc zbadaj opcje w kilku instytucjach. Porównaj warunki i koszty, aby wybrać kredyt, który najbardziej Ci odpowiada. Nie zapomnij sprawdzić reputacji banku. Jeśli jesteś studentem lub emerytem, powiedz o tym pracownikowi banku: być może będą dla Ciebie dostępne jakieś specjalne oferty. Internet jest pełen przerażających historii o brutalnych windykatorach i wygórowanych karach za opóźnienia w płatnościach. Pożyczkę lub kredyt bierz tylko od organizacji licencjonowanych przez Bank Polski. Nie pożyczaj pieniędzy od pożyczkodawców na czarno – wtedy nic złego Ci się nie stanie, banki i windykatorzy działają zgodnie z prawem. Jeśli okaże się, że wierzyciel jest oszustem, który grozi Ci i narusza Twoje prawa, skontaktuj się z policją.

Problemy można rozwiązać

Jeśli Twoja sytuacja jest taka, że nie możesz dokonać kolejnej wpłaty, straciłeś pracę lub jesteś chory, nie ukrywaj się, nie zmieniaj numeru telefonu, ale szczerze porozmawiaj z bankiem. Nie oznacza to jednak, że dług zostanie umorzony – i tak będziesz musiał spłacić pieniądze. Jest jednak prawdopodobne, że bank da Ci okres karencji lub przeliczy raty. Na przykład, obniżą one Twoje miesięczne płatności poprzez wydłużenie okresu spłaty pożyczki. Jeśli uważasz, że nie jesteś w stanie spłacić pożyczki, nie bierz jej. Jeśli zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu, ale chcesz mieć nad tym kontrolę (co jest właściwie słuszne), warto wykupić ubezpieczenie od niepełnosprawności i bezrobocia. I oczywiście, bierz pożyczkę tylko z banku, który ma licencję Banku Rosji, nie idź do podejrzanego pożyczkodawcy – skorzystaj z zaufanych doradców – kliknij tutaj.